15 lipca 2015

Widzimy i oceniamy jak automaty


Mamy niestety to do siebie, że oceniamy ludzi po wyglądzie. Każdy czasem się na tym łapie, że konkretnej osobie przypisuje konkretne cechy na podstawie jej wyglądu. Momentalnie powinna włączyć nam się czerwona lampka i zdroworozsądkowe myślenie. Od razu te przykre skojarzenia z różnymi ludźmi wymarzmy z głowy.

Jak widzimy metala, myślimy, że pewnie nadużywa alkoholu, a jego jedynym pragnieniem jest skakanie w błocie na Woodstocku.

Jeśli spotkamy człowieka z dredami, myślimy, że pewnie się nie myje, a na dodatek jest nałogowym palaczem.

Niestety to już chyba mamy wpisane w naszą psychikę. Nie patrzymy na to, że nasze sądy mogą kogoś dotkliwie zranić.

Wygląd ludzi często nie odzwierciedla ich sposobu myślenia, wrażliwości lub cech charakteru. Czasem nieźle można się zdziwić, gdy okazuje się, że nasz wytatuowany sąsiad jest wolontariuszem w hospicjum. To takie pozytywne zaskoczenie. Może tą pozytywną myślą zakończmy rozmyślania na temat zbyt pochopnego oceniania innych.

3 komentarze:

 1. No właśnie. Jak się kogoś źle oceni, to można przegapić fajną znajomość. Przyznam się, że sama kogoś źle oceniłam, potem okazało się coś innego. Trudno, już nie zamierzam popełnić tego błędu.

  melomol.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. całą prawda :_)

  pozdrawiam świetny blog będę zaglądać częściej

  Zaczynam współpracę z jedną firma i potrzebuje Twojej pomocy:) Czy mogłabyś poklikać w linki, bardzo mi zależy ! :)
  http://natalia004j.blogspot.com/2015/07/lucluc.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczera prawda.
  Można to porównać do oceny książki po okładce. Owszem raczej przyciągają nas te skromne i zadbane niż takie napstrokacone (?) i niechlujne. Tak samo jest z człowiekiem (hasztag filozoficznie :D)

  http://blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

*PROSZĘ O NIEZOSTAWIANIE LINKÓW DO SWOICH BLOGÓW. *KOMENTARZE TYPU ,,ŚWIETNY POST" PROSZĘ SOBIE DAROWAĆ
Jestem radosnym człowieczkiem, ale będę jeszcze bardziej szczęśliwa, jeśli zostawisz tu po sobie ślad. Chciałabym tworzyć blog razem z Tobą, więc zapraszam Cię do komentowania :)