28 sierpnia 2015

Jak nie ulegać presji?


Żyjemy w takich czasach, gdzie presja jest na porządku dziennym. Cały czas nakłada się na nas jakieś wymagania. W szkole uczymy się po to, żeby umieć rozwiązać test... Najpierw w podstawówce, gimnazjum, a potem liceum.

A co z tymi, którzy sobie z tą presją nie radzą? Co z tymi wrażliwszymi? Co z tymi, którzy nie radzą sobie ze stresem? Odpowiedz nie jest trudna. Niektórzy korzystają z używek, aż w końcu są całkowicie przez nie zniewoleni. Chyba nie trzeba mówić czym się to kończy. Część osób zaczyna mieć nerwicę. Takie są realia. Jeden będzie na wszystko zlewał, a drugi będzie próbował ze wszystkich sił sprostać nałożonym na niego wymaganiom. Trzeba też wspomnieć o osobach, które popełniają samobójstwa w młodym wieku. Nie radzą sobie oni z okresem dojrzewania, mają problemy w szkole, brak im wsparcia. Jedyną sensowną ucieczką jest dla nich śmierć...

Ale czy w XXI wieku można się jeszcze obronić przed presją? Owszem, można, ale potrzeba do tego odporności psychicznej.

PO PIERWSZE Nie porównuj siebie z innymi i nie pozwól, żeby inni to robili. Nie ma lepszego sposobu na zdołowanie niż porównanie się z innymi. Załóżmy, że dostałeś 4-kę z trudnego sprawdzianu, którego tak bardzo się obawiałeś. Cieszysz się. To zrozumiałe. Ale nagle Ci się przypomina, że Maryśka dostała 6-tkę. I zaczynasz sobie uświadamiać, że wcale nie jesteś dobry... Dlatego staraj się być lepszy od siebie. Pokonuj własne ograniczenia. Pobijaj własne rekordy. Nie patrz na innych!

PO DRUGIE Nie jesteś cyborgiem. Nie możesz być dobry ze wszystkiego. Nie możesz wygrywać wszystkich konkursów. Warto to sobie uświadomić .

PO TRZECIE Uczeń bez jedynki jest jak żołnierz bez karabinu. Mój tato zawsze mi to powtarza, gdy dostanę gorszą ocenę. Nie rozpaczaj, kiedy zdarzy Ci się dostać gorszą ocenę. Każdemu może się to zdarzyć. Pogadaj z nauczycielem, może będziesz mógł to poprawić.

PO CZWARTE Określ sam na czym najbardziej Ci zależy. Dąż do tego, żeby osiągać swoje małe i wielkie sukcesy. Nie rozglądaj się na innych tylko rób to na czym Ci zależy. To Twoje życie.

PO PIĄTE Do egzaminów podchodź na luzie. Wiem, że to cholernie trudne, ale spróbuj się nie stresować.

Mam nadzieję, że choć trochę Wam pomogłam. Presja jest ogromna. Nie wszyscy sobie z nią radzą. A Tobie życzę, żebyś się na nią uodpornił. :)

2 komentarze:

  1. Niestety presja towarzyszy Nam nieustannie. Czy to w szkole, pracy czy w innych sytuacjach. Najważniejsze to umieć sobie z nią radzić :) Przytoczyłaś bardzo trafne przykłady i myślę, że każdy powinien choć spróbować je zastosować w swoim życiu. www.nala-style.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisałaś ten post
    Buziaki ;*
    crazyy-mee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

*PROSZĘ O NIEZOSTAWIANIE LINKÓW DO SWOICH BLOGÓW. *KOMENTARZE TYPU ,,ŚWIETNY POST" PROSZĘ SOBIE DAROWAĆ
Jestem radosnym człowieczkiem, ale będę jeszcze bardziej szczęśliwa, jeśli zostawisz tu po sobie ślad. Chciałabym tworzyć blog razem z Tobą, więc zapraszam Cię do komentowania :)